ZABAWY SENSORYCZNE

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”   Konfucjusz.

W nawiązaniu do powyższej złotej myśli Konfucjusza, zachęcam Państwa do zabaw sensorycznych z dziećmi. Dzieci, podobnie jak dorośli na dłużej zapamiętują to czego doświadczyły osobiście i czemu towarzyszyły emocje.

Poniżej dwie propozycje zabaw sensorycznych.

Wicedyrektor ZSP nr 7

Anna Kwiatkowska-Rehan

WORECZKI Z CEKINAMI/KONFETTI

POTRZEBNE MATERIAŁY:

-woreczek strunowy;

-taśma malarska;

-cekiny lub konfetti pochodzące z dziurkacza;

-transparentne mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń.

Dziecko ugniata zamknięty woreczek, przesuwając umieszczone wewnątrz cekiny/konfetti. Woreczek może być umieszczony na stole poziomo lub przyklejony za pomocą taśmy malarskiej do szyby okna w pozycji pionowej. Zabawę można urozmaić poprzez narysowanie markerem permanentnym na torebce np. figur geometrycznych, zadaniem dziecka będzie transportowanie elementów znajdujących się w woreczku do poszczególnych figur i tworzenie w ten sposób zbiorów. Kiedy słońce oświetla woreczek wypełniony płynem do mycia naczyń z cekinami/konfetti, uzyskujemy dodatkowe bodźce wzrokowe. Gdy woreczek pozostawimy na szybie do wieczora, płyn będzie zimny, co zapewni  dziecku dodatkowe wrażenia zmysłowe.

BARWNE WORECZKI ZMIENIAJĄCE KOLOR

W woreczkach umieszczamy odpowiednią ilość farby w dwóch kolorach w taki sposób, żeby znalazły się w przeciwległych rogach. Torebki strunowe szczelnie zamykamy wypuszczając z nich powietrze. Następnie dziecko manipulując palcami lub całą dłonią ugniata woreczek, w wyniku czego dochodzi to zmieszania dwóch podstawowych barw i powstaje pochodna barwa. Podczas manipulacji na takim materiale dziecku ukazują się związki przyczynowo -skutkowe.

POTRZEBNE MATERIAŁY:

-3 woreczki strunowe;

-3 farby- barwy podstawowe: żółta, niebieska, czerwona

Jeżeli nie posiadamy w domu farb można ugotować naturalny kisiel ( z jednego litra wody należy odlać szklankę wody, pozostałą ilość zagotować, a w szklance zimnej wody wymieszać cztery łyżki skrobi ziemniaczanej, następnie do wrzącej wody wlać zawartość szklanki i przez 2 minuty całość porządnie wymieszać). Wystudzony kisiel umieszczamy w trzech pojemnikach i do każdego dodajemy barwnik spożywczy (żółty, niebieski, czerwony). Tak powstałe masy umieszczamy analogicznie jak farby w rogach woreczków.

Skip to content