GRUPA III:

ORGANIZACJA PRACY

GRUPA FUNKCJONUJE W GODZINACH 7.00-17.00
DO GODZ. 7.00 DZIECI PRZEBYWAJĄ W GR. I
OD GODZ. 17.00 DZIECI PRZEBYWAJĄ W GR. II

NAUCZYCIELE:
mgr Małgorzata Staszczyk
WAKAT: ( zastępstwo: mgr Justyna Zalewska)

WOŹNA :

Katarzyna Kust-Wysocka

AKTUALNOŚCI

„I cóż, że ze Szwecji” – czyli o pewnej zdrowej tradycji naszego Przedszkola … (gr. III)

Drodzy Rodzice! Z pewnością już zauważyliście, że „awans” na starszaka niesie ze sobą wiele nowych  wyzwań dla dzieci. Jednym z nich, jest wspomaganie samodzielności , we wszystkich obszarach ich funkcjonowania. Mając to na względzie, dyrekcja naszego przedszkola, kultywuje od lat tradycję tzw. „królewskich czwartków” – termin, choć tajemniczy to na pewno wszystkim dobrze znany. I już śpieszę z jego wyjaśnieniem…

Niegdyś, król Stanisław August organizował dla grona intelektualistów wykwintne „obiady czwartkowe”, zaś panie kucharki, pracujące w naszym przedszkolu, organizują dla starszaków – wyśmienite „czwartkowe śniadania”.

 Serwowane w formie „szweckiego stołu”, uczą naszych podopiecznych nie tylko posługiwania się sztućcami, ale także samodzielności w podejmowaniu decyzji.

Ku naszemu zdziwieniu, dzieci spośród różnych produktów, wybierają nie tylko te, które są ich ulubionymi, ale także otwierają się na nowe smaki. Pomysł przypadł im do gustu, a własnoręcznie przygotowany posiłek smakuje nawet największym niejadkom. 

Nauczycielka gr. III
Kamila Łagodzka

„My się Zimy nie boi” ….

Choć zima szczypie wszystkich w nosy i mrozi dłonie, to trudno wyobrazić  sobie krajobraz bez białego puchu i ślizgawek. Tegoroczna aura nas, co prawda, nie rozpieszczała, ale kreatywne przedszkolaki z gr. III i ich panie, nie nudziły się ani przez chwilę.  

Gdy tylko pogoda nam sprzyjała, szybko zakładaliśmy ciepłe ubrania i buty, biegliśmy co tchu do przedszkolnego ogrodu, i wcielając się w role detektywów szukaliśmy oznak zimy.  Gdy już się pojawiła, zabawom na śniegu nie było końca, lepiliśmy kule śniegowe, szukaliśmy śladów na śniegu, rzucaliśmy śnieżkami do celu, lepiliśmy śniegowe babki…

Zdarzały się też dni szare i ponure, gdy na dworze szalała zawierucha lub padał siarczysty deszcz… Wówczas  zostawaliśmy w przedszkolu i przenosiliśmy się do krainy wyobraźni. Były tańce, gry ruchowe, zabawy tropiące, warsztaty plastyczne, warsztaty bajkowe, zajęcia z tablicą interaktywną, a  czasami odwiedzali nas także ciekawi goście. Ach działo się! Działo!

Jak powszechnie wiadomo,  historia lubi się powtarzać, może nasza też się powtórzy, za rok….

                                                                                                                                            

Nauczyciel gr. III

Kamila Łagodzka

„Ludzie listy piszą”… – z wizytą w urzędzie pocztowym (gr.III)

W pewne grudniowe popołudnie, dzieci z grupy III (którym jak powszechne wiadomo, nie straszna zimowa aura), wybrały się pod przewodnictwem pani Kasi – nauczycielki jęz. angielskiego , do urzędu pocztowego.

Celem naszej wizyty było wysłanie listu do Świętego Mikołaja. Misja zakończyła się oczywiście sukcesem, a przy okazji przyjrzeliśmy się pracy urzędników pocztowych.

Paniom pracującym na „poczcie”, życzymy dużo uśmiechu! I już dziś, zapowiadamy szczęśliwy  „come back”!

Nauczyciel gr.III
Kamila Łagodzka

 

„Witajcie w naszej bajce…”, czyli o akcji „Cała Polska czyta dzieciom” (gr.III)

Drodzy Rodzice! Drodzy Opiekunowie! Myślę, że nie trzeba nikogo z Państwa przekonywać, jak znaczący wpływ na rozwój człowieka, zwłaszcza tego najmłodszego, ma czytanie książek:  rozwija jego wrażliwość, wyobraźnię, wzbogaca słownik bierny i czyny oraz pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny.

Zdając sobie sprawę i doceniając ogromny wpływ czytania na harmonijny rozwój dziecka – nasze przedszkole,  od wielu lat uczestniczy w społecznej akacji „Cała Polska czyta dzieciom”. 

W ramach tego przedsięwzięcia rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola, odwiedzają grupy, do których chodzą ich pociechy i czytają dzieciom wybraną bajkę lub opowiadanie.

W naszej grupie, z wizytą, był już tata Tadzia. Dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy do dalszej współpracy.

Każde spotkanie z Wami, to dla dzieci ogromne przeżycie, wyprawa w głąb wyobraźni, która kształtuje młodego czytelnika – osobą myślącą, posiadającą wszechstronną wiedzę i umiejętności. 

 

Nauczyciel gr. III

Kamila Łagodzka

Z wizytą w teatrze „Guliwer”, czyli krótka relacja z udziału w spektaklu „Choinka”…..

Ach ta zima, mroźna zima… Wszystkich szczypie w nosy…  Jednak nam, nie straszne mrozy i niesprzyjająca aura za oknem…

Za namową, i dzięki uprzejmości rodziców, dzieci z naszej grupy, postanowiliśmy wybrać się do teatru „Guliwer” na spektakl zainscenizowany historią Hansa Christiana Andersena pt. „Choinka”. 

Piękna i wzruszająca historia tytułowej Choinki, opowiedziana w sposób bardzo czytelny dla dzieci, wprawiła nas wszystkich w iście świąteczny nastrój, zaś słowa piosenki o tajemniczym Klumpe-Dumpe towarzyszy nam do końca dnia.

Dziękujemy , Drodzy Rodzice, za tę niezwykle pouczającą przygodę z teatrem!

Nauczycielka gr. III,
Kamila Łagodzka

 

„Grudzień, grudzień, grudzień, tak mówią o nim ludzie, grudzień, grudzień, grudzień,
odwiedził nas”… – spotkania z Rodzicami z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Grudzień  upłynął nam w prawdziwie świątecznej atmosferze. Dzieci poznawały tradycje związane z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia, uczyły się kolęd, wierszyków, wykonywały ozdoby choinkowe, zaś nasze przedszkole, z dnia na dzień, stawało się coraz piękniejsze i przybierało odświętny wygląd.

Przez wiele dni przygotowywaliśmy się także do spotkania wigilijnego, aby jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności aktorsko-wokalne przed najbardziej wymagającym jury – rodzicami. Chcieliśmy, aby ten wieczór był jedyny w swoim rodzaju…

Wszystkie nasze przedszkolaki włożyły wiele zaangażowania w przygotowania do uroczystości, i choć jednoczył nas temat, to każda grupa wykazała się oryginalnością w jego realizacji. I tak mogliśmy zobaczyć jasełka tradycyjne, wzruszające i bawiące do łez za sprawą niepokornych reniferów i diabełków, ale także przenieść się w świat baśni Andersena.

Mali aktorzy, we wspaniałych kreacjach, prezentowali się znakomicie.

Po występach owacjom nie było końca, a uradowane przedszkolaki obdarowały swoich rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami.

 

Nauczyciel gr.III
Kamila Łagodzka

 

 „A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna, od domu do domu ciężką pracę ma”….

… ale mimo natłoku przedświątecznych obowiązków znalazł czas także dla naszych grzecznych przedszkolaków  i  to  – 4 grudnia, na dwa dni przed swoimi imieninami.

Mikołaj to persona wyjątkowa, każdy solenizant przecież czeka na prezenty, a on podarki w dniu swojego święta – rozdaje. Tak też było i w tym roku. Nasz gość z Dalekiej Północy oprócz pełnego worka prezentów, przywiózł także dużo uśmiechu i artystów z Teatru „Koliberek”.  To właśnie za ich sprawą w naszym przedszkolu „było głośno, było radośnie”, były konkursy, piosenki i dużo zabawy.

Dziękujemy Mikołaju!Do zobaczenia za rok!

Nauczyciel gr. III

Kamila Łagodzka

 

Urodziny naszego przyjaciela, czyli Dzień Pluszowego Misia (gr. III)

Urodziny to święto wyjątkowe, zwłaszcza gdy obchodzi je nasz największy przyjaciel … Dla wielu przedszkolaków z gr. III, jest nim niewątpliwie Pluszowy Miś.  Jeszcze, niespełna dwa lata temu, ocierał im łzy, towarzyszące podczas adaptacji w przedszkolu, a teraz często czuwa nad ich dobrą zabawą i planuje, by miały sny, wyłącznie kolorowe …

Przedszkolaki  z gr. III  wraz ze swoimi paniami, długo przygotowywały się do uroczystości z okazji urodzin Misia. Był to czas wypełniony nauką piosenek na jego cześć, poznawaniem sławnych, misiowych osobistości, malowaniem ich wizerunku, przeliczaniem pluszaków zgromadzonych w naszej sali, ach…działo się naprawę wiele.

I wreszcie nadszedł ten dzień, 26 listopada… W holu naszego przedszkola znów zrobiło się radośnie, tym razem za sprawą szanownego jubilata – Misia, który mimo ogromu obowiązków, wynikających z przytulania dzieci uczęszczających do warszawskich przedszkoli, odwiedził właśnie nas.

Zdradzę Państwu, że nie stało się to zupełnie przypadkiem…  Z pewnego źródła (za takie, z całą pewnością uchodzi pani Ania – wicedyrektor ds.przedszkolnych, która przyjaźni się z Misiem już od dawna), dowiedziałam się, że urzekły go dobre serduszka naszych przedszkolaków i ich rodziców oraz ich wielkie zaangażowanie w  akcję zbierania pluszowych misiów dla Policji.

Szanowni Rodzice! Drogie Dzieci! Bardzo Wam dziękujemy za aktywny udział w akcji na rzecz innych! I już się nie martwcie, przyniesione przez Was przytulanki na pewno trafią w dobre ręce – dzieci, które znajdą się w trudnej sytuacji. Dzięki  Wam, na ich buziach, choć na chwilę pojawi się uśmiech.

 

Nauczycielka gr.III
Kamila Łagodzka

 

 

 

„Od ziarenka do bochenka” – udział w warsztatach kulinarnych w Piekarni – Cukierni „Grzybki”

Jak powstaje mąka?  Jakie są jej rodzaje? Jak powstaje chleb? Dlaczego rośnie? Co to jest zakwas? Jakie są rodzaje pieczywa? Kto wypieka pieczywo? Co to jest piekarnia, z jakich pomieszczeń się składa? Dlaczego piekarz musi zakładać do pracy specjalny czepek i fartuch?  Tego wszystkiego dowiedziały się dzieci z gr. III podczas wizyty w Piekarni –Cukierni „Grzybki”.

W ramach realizacji projektu „Od ziarenka do bochenka”, specjaliści pracujący w Piekarni-Cukierni „Grzybki”, przybliżyli naszym przedszkolakom niełatwy zawód piekarza i cukiernika. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści ekspertów, a także brały aktywny udział w wypiekaniu pieczywa i bułeczek, zadając wiele pytań.

Szczęśliwi – bo z pełnymi brzuchami, i bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy do naszego ukochanego przedszkola.

Drodzy Rodzice! Dziękujemy za ogromną pomoc w zorganizowaniu, tej pełnej przygód, wycieczki!

 

Nauczyciel gr.III

Kamila Łagodzka

 

„W poszukiwaniu jesieni….” –  spacer na pobliski bazar (gr. III i IV)

Było piękne, piątkowe  przedpołudnie, gdy przedszkolaki z gr. III i IV, wcielając się w role detektywów, pod przewodnictwem swoich wychowawców, wybrały się na spacer w poszukiwaniu jesieni…

Nasz instynkt poszukiwaczy, zaprowadził nas na pobliski bazarek. Szukaliśmy, szukaliśmy…I udało się! Znaleźliśmy! Rumiane jabłka, pękate dynie, pachnący koperek…

Ach, jesień to piękna pora, która co roku, zaszczyca nas mnóstwem barw, zapachów i smaków, jeden z nich zanieśliśmy do przedszkola…

Zakupiliśmy na bazarku najbardziej soczyste okazy jabłek, z zamiarem zrobienia z nich soku…  I jak postanowiliśmy, tak zrobiliśmy!

Zaraz po obiedzie, przystąpiliśmy do działania, a efekty naszej pracy przerosły najśmielsze oczekiwania! „Przepyszny”, „lepszy niż ze sklepu” – mówiły dzieci, a ja dodam,  że na pewno zdrowszy oraz bez dodatkowych ilości cukru i konserwantów.

Dumni, że misja zakończyła się sukcesem, w czasie, którego nie powstydziłby się niejeden maratończyk, udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

 

Nauczyciel gr. III

Kamila Łagodzka

 

 

„Od ziarenka do bochenka”, czyli słów kilka o wycieczce do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie (gr.III i IV)

22 października, przedszkolaki z gr. III i IV wraz z opiekunami, wybrały się  na wycieczkę do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie.

Zostawiliśmy naszą ukochaną, ale tego dnia, schowaną za mgłą – stolicę, i wybraliśmy się na wieś. Już u bram, powitała nas ze słonecznym uśmiechem, ubrana w piękny strój ludowy -gospodyni Kasia.

Nasza przygoda na wsi rozpoczęła się od zwiedzania starej izby. Twórcze przedszkolaki z P-389 z wielkim zaangażowaniem, które dostrzegła także pani animator, podejmowały zaplanowane dla nich zadania. Podczas pobytu w gospodarstwie dzieci: poznały proces produkcji chleba – w myśl hasła „Od ziarenka do bochenka”, zobaczyły jak wyglądała dawna klasa, młyn wodny, stary wiatrak, wzięły udział w pokazie sztuki kowalskiej (wybiły monety w kuźni) oraz w przejażdżce wozem konnym.

Z wielkim zaciekawieniem zwiedzały zagrody. Punktem kulminacyjnym naszego pobytu w gospodarstwie były gry i zabawy na ogromnej polanie.

Miła atmosfera panująca w gospodarstwie, swoboda i bliski kontakt z naturą, sprawiły, że nikt nie miał ochoty wracać do miejskiej rzeczywistości.

Nauczyciel gr. III
Kamila Łagodzka